Samolot

Najlepiej kupować bilety lotnicze na 54 dni przed odlotem – tak wykazała analiza firmy CheapAir.com.

Kupić dzisiaj czy jeszcze poczekać? Może jutro będzie taniej? A jak będzie drożej? Kiedy kupujemy bilety lotnicze towarzyszy nam stres, niepewność i nieustające zmiany cen. Czy da się w tym wszystkim zorientować i podejmować lepsze decyzje niż do tej pory? Mamy nadzieję, że poniższy tekst trochę pomoże w tym trudnym zadaniu. 

CheapAir.com opublikował bowiem wyniki corocznej analizy, która objęła, aż 921 milionów taryf lotniczych z ponad 2,9 milionów wyjazdów. Jej głównym celem bylo znalezienie najlepszego i najgorszego czasu na zakup biletu lotniczego.


Nie za wcześnie i nie za późno Tablica odlotów

Drugi rok z rzędu okazało się, że średnio najlepszą cenę biletu lotniczego otrzymamy kupując go 54 dni przed wylotem. Aczkolwiek duże znaczenie ma także okres, kiedy zamierzamy podróżować. Analiza pokazała także, że taryfa dla danego lotu zmienia się średnio 71 razy między czasem, kiedy pokazuje się w systemie rezerwacyjnym a datą odlotu. Innymi słowy, cena lotu zmienia się średnio co 4 -5 dni, a każda zmiana wynosi średnio 33 USD w górę lub w dół.

 

Najważniejsza zasada jest dość oczywista: nie czekaj do ostatniej chwili – to rzadko się sprawdza, ale uważaj także, żeby nie kupować za wcześnie. Zawsze sugeruję, aby podróżnicy sprawdzali taryfy zapoznając się z ich wysokością na rynku, a kiedy tylko pojawi się okazja kupowali, ponieważ prawdopodobnie nie będzie ona trwałą długo.

Jeff Klee, prezes firmy CheapAir.com


5 okien rezerwacyjnych

To co powiedział Jeff Klee jest proste, ale stosowanie tego w praktyce to już inna sprawa. Dla ułatwienia mamy pięć okien rezerwacyjnych, które CheapAir.com wyodrębniła w procesie zmian cen taryfowych.

  • First Dibs – około 6-11 miesięcy wcześniej, kiedy loty wchodzą do sprzedaży – wtedy taryfy są z reguły wysokie
  • Peace of mind  – 3½ – 6 miesięcy wcześniej, gdy taryfy w są średniej cenie, ale opcje wyboru biletów są duże
  • Prime Booking Window3 tygodnie do  3½ miesiąca – wtedy ceny są umiarkowane i z reguły jest to najlepszy czas na zakup biletów lotniczych
  • Push Your Luck2 – 3 tygodnie wcześniej, – wtedy wszystko jest możliwe – taryfy mogą się znacznie różnić, ale często znacząco rosną, zwłaszcza w przypadku lotów do popularnych miejsc
  • Hail Mary2 tygodnie przed wylotem to jest czas kiedy bilety lotnicze mają najwyższe ceny – średnio 150 dolarów więcej niż rezerwacja w “Prime Booking Window

Oczywiście w przypadku czarterów sprawy mogą wyglądać trochę inaczej – tu zwłaszcza w tym ostatnim oknie można trafić naprawdę na wyjątkowe okazje.


Lotnisko

Czy dzień ma znaczenie?

Firma CheapAir.com sprawdziła również, czy dzień w którym klikamy ” KUPUJ BILET” ma znaczenie. Okazuje się, że raczej nie ponieważ różnice są minimalne – średnio mniej niż 0,6% między wszystkimi dniami danego tygodnia. Jednak w przypadku rzeczywistego dnia lotu różnice są spore  Wtorek i środa to najtańsze dni na lot, a niedziela jest najdroższa, ze średnią różnicą 73 USD.

 


Reasumując:

Śledźmy ceny  na 3 miesiące przed wylotem

Najtaniej kupimy bilety lotnicze około 54 dni przed wylotem

Szukajmy wylotów we wtorki i środy

Unikajmy wylotów w niedzielę

 

Sprawdźcie też rady Michała Lemana z captainspeaking.com.pl 

zródło CheapAir.com